Абонплата за газ: як зміняться суми в платіжках

З 1 квітня для населення і промислових споживачів вводиться нова система оплати за використаний газ.
Тепер українці отримуватимуть окремий платіж за паливо як товар і окремий  за витрати на його доставку і розподіл серед споживачів. Така система відповідає австрійській моделі газового ринку та враховує європейський досвід.

Виділений з ціни газу платіж за його доставку є фактично абонплатою за підключення до системи газопостачання. 

Усім, хто користується газом для підігріву води, приготування їжі чи опалення, доведеться платити абонплату за під’єднання до мереж і за спожитий об’єм блакитного палива.

Відповідне рішення 28 березня ухвалила Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Комісія так само затвердила розмір абонентської плати за підключення до системи газопостачання.

Навіщо розділили платежі?

В НКРЕ заявляють, що таким чином хочуть зробити прозорими тарифи. Так, новий тариф дозволяє споживачам газу краще усвідомлювати, на що ідуть їхні гроші, та сприятиме економії газу.

У ціну на газ, яку споживачі платили до 1 квітня, була закладена розрахункова вартість за користування газотранспортними комунікаціями.

Тепер споживачі платитимуть абонплату, розмір якої буде вираховуватися окремо для кожної квартири, та за спожитий газ відповідно до показників лічильника чи норм споживання (у разі відсутності лічильника).

Це взагалі правильне рішення?

На думку комісії  так. Раніше у тариф була закладена вартість ремонту та обслуговування газових мереж, які підтримувалися коштом тих, хто споживав більше газу.

Наприклад, господарі осель могли роками не проживати в них, не сплачуючи жодної копійки за газ, однак вся інфраструктура підтримувалася у робочому стані коштом інших споживачів.

Це стосується і комерційних споживачів, які споживають близько половини об’єму газу, але використовують лише 1/3 газотранспортних комунікацій. Таке розділення діє в Європі і його запровадження в Україні сприятиме появі конкуренції на ринку постачання газу.

Яку частка в тарифі припадатиме на транспортування газу?

23% — така частка витрат «Укртрансгазу» на транспортування газу в структурі тарифу. Йдеться, зокрема, про велику газотранспортну систему та місцеві мережі.

Крім того витрати включають в себе фонд оплати праці (ФОП) – 38%, виробничо-технологічні витрати (ВТВ) – 38%, капітальні вкладення та забезпечення обліку газу – 11%, інші витрати, включаючи прибуток – 13%.

650x305

 

Чи доведеться платити більше?

Комусь точно доведеться. На засіданні НКРЕКП 28 березня представник регулятора повідомив, що нововведення знизить середньорічну платіжку за газ на 4%.

Водночас, розрахунки свідчать, що майже половині населення в країні доведеться платити за газ більше. В першу чергу це стосується українців, які проживають в квартирах без лічильників, і використовують газ для приготування їжі. Таких в Україні близько 40% від загальної кількості побутових абонентів — за даними 2015 року.

Тобто, плата за газ, насправді, знизиться, але ще треба буде сплачувати абонплату. І тут якраз не все так просто. 

Для споживачів без лічильників, які використовують газ для приготування їжі, середній місячний чек за газ збільшиться в декілька разів.

Раніше такі абоненти платили 30 грн на місяць з людини (норматив споживання – 4,4 куб. м на місяць помножений на вартість 1 кубометру – 6,9 грн). Тепер вони будуть платити близько 26 грн з людини за газ та 60 – 130 грн за потужність в залежності від регіону. Тобто, середній чек зросте у 3-5 разів.

Для споживачів, які використовують газ для опалення приватних будинків, середній місячний чек буде вищим влітку, але меншим в опалювальний сезон. При споживанні до 1,6 тис. кубометрів газу в рік, середньорічна плата за газ збільшиться.

При споживанні в рік більше 1,6 тис кубометрів газу, середньорічна плата зменшиться. Головне, щоб потужність лічильника відповідала обсягам споживання.

Яким же буде розмір абонплати?

Абонплата буде сплачуватися  щомісяця і є фіксованою сумою, яка не залежить від обсягу спожитого газу. Її розмір розрахований за методикою, ключовим параметром якої є максимальна потужність лічильника газу, встановленого у споживача. Як відомо, є різні види лічильників за пропускною здатністю — для газових котлів, колонок і газових плит.

Перелік існуючих лічильників за потужністю

Потужність лічильника
(Індекс G)
Верхній діапазон витрат газу, куб м/час Максимальні витрати
на рік, куб м
Середньомісячні максимальні витрати, куб м
G 1,6 2,5 21 900 1 825
G 2,5 4 35 040 2 920
G 4 6 52 560 4 380
G 6 8 70 080 5 840
G 8 10 87 600 7 300
G 10 16 140 160 11 680
G 16 25 219 000 18 250

Згідно зі статистикою Регулятора наймасовішим є лічильник з потужністю G 4. Таким приладом обладнані 54% побутових споживачів – це приватні будинки та квартири з газовим опаленням, або газовими котлами для підігріву води.  Споживачі, які споживають газ для приготування їжі на газовій плиті, користуються потужністю G 1,6.

Близько 40% від загальної кількості побутових споживачів – абоненти, що користуються газом для приготування їжі та не мають лічильників. І хоча їх фактична потужність G 1,6, рішення НКРЕКП передбачає для таких споживачів абонплату за потужність на щабель вище – G 2,5. Пояснюється це рішення необхідністю стимулювати споживачів встановлювати лічильники, потужність яких співвідноситься з обсягом споживання.

Чи діє субсидія на нововведення?

Ні, згідно статті 102 Бюджетного Кодексу, пільги і субсидії надаються на природний газ. На послуги з розподілу газу пільги і субсидії діючими нормами закону не розповсюджуються.

Якими будуть тарифи?

Розмір тарифу для кожної газорозподільчої компанії залежить від обсягу витрат та кількості споживачів. Виходить, що в розвинених промислових регіонах та великих містах, де щільність споживачів більша, тариф буде меншим.

У віддалених районах, у маленьких розподільчих компаній, та у компаній з маленькою кількістю абонентів тариф буде високим.

Найнижчим тариф буде в Тернополі, Києві та Дніпрі. Найвищим – в Закарпатській області, Тисменицькому районі Івано-Франківської області, та в Тернопільській області.

Найпоширенішими будуть тарифи для споживачів з потужністю G 4 (більше 50%), та з потужністю G 2,5 (близько 40%).
БізнесЦензор розрахував кінцеву місячну абонплату (з ПДВ) для цих категорій. Для Харківської області він складатиме:

Назва газорозподільної компанії

Тариф для побутових споживачів,
грн за 1 куб м (без ПДВ)
Місячна плата
для G 2,5,
грн (з ПДВ)
Місячна плата
для G 4,
грн (з ПДВ)
Тариф для непобутових споживачів,
грн за 1 куб м
(без ПДВ)
ПАТ «Харківгаз» 0,02579 90 136 0,04465
ПАТ «Харківміськгаз» 0,01687 59 89 0,02584

 

Кому належать газорозподільчі компанії?

В цьому році загальна виручка від абонплати облгазів має скласти 24,15 млрд грн.

Як БізнесЦензор в грудні 2016 року, найбільшим власником операторів ГРС є «Регіональна газова компанія» (РГК) олігарха Дмитра Фірташа, який наразі знаходиться під арештом у Відні. Його звинувачують у дачі хабаря за отримання ліцензії на розробку титанових руд в Індії.

В РГК офіційно входять 16 облгазів. Ще 12 газорозподільчих компаній знаходяться у власності соратників Фірташа, або його колишніх менеджерів. Тобто, до групи входять 28 компаній з 40. При тому – найбільші за кількістю абонентів.

До переліку бенефеціарів газорозподільчого бізнесу Фірташа входять народний депутат від Опозиційного блоку (ОБ) Сергій Льовочкін, його сестра Юлія Льовочкіна, народний депутат від ОБ Іван Фурсін, голова фракції ОБ Юрій Бойко.

Також до цієї групи відносяться Ігор Воронін та Юрій Величко – власники компанії «Укргаз-Енерго». Раніше ця компанія була створена міжнародним трейдером Фірташа RosUkrEnergo спільно з НАК «Нафтогаз» для реалізації російського газу в Україні.

За матеріалами  biz.censor.net.ua та epravda.com.ua