Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку

Щороку 10 листопадапід під егідою ЮНЕСКО відзначається Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку (World Science Day for Peace and Development) з метою підвищити усвідомлення в усьому світі користі науки та відновлення національних і міжнародних зобов’язань в галузі науки за мир і розвиток, а також підкреслити відповідальне використання науки на благо суспільства.

У 1999 році в Будапешті на Всесвітній науковій конференції була висловлена ідея про необхідність поглиблення взаємодії між наукою і суспільством. У зв’язку з цим ЮНЕСКО офіційно заснувала Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку, проголосивши його на загальній конференції в 2001 році.

А вже наступного, 2002 року, свято було вперше відзначено на глобальному рівні і  відтоді широко відзначається в усьому світі. У цей день проводиться цілий ряд різноманітних заходів спрямованих як на роботу з науковими колективами, так і на тісну взаємодію з урядовими організаціями, метою яких виступає широке поширення знань у справі розвитку та встановлення миру на землі для всіх верств суспільства.

 

Привітання президента Національної академії наук України академіка Бориса Патона з нагоди Всесвітнього дня науки в ім’я миру та розвитку (http://www.nas.gov.ua)

 

Дорогі друзі, аматори науки та вчені!

Щиро вітаю вас зі Всесвітнім днем науки в ім’я миру та розвитку, який відзначається в різних куточках нашої планети щороку 10 листопада.

«Наука до лісу не веде, а з лісу виводить», «Краще з розумним згубити, ніж з дурнем знайти», «На вродливого приємно глянути, а з розумним легко жити» – ці та чимало інших народних мудрощів свідчать про те, що інтелект з давніх давен цілком слушно вважали головною конкурентною перевагою та необхідною умовою добробуту.

Сьогодні випала чудова нагода знову нагадати нам усім, що досягненнями, які повсюдно роблять життя комфортнішим і безпечнішим, – від мобільного телефона до космічного апарата, – наша цивілізація зобов’язана розумним та працелюбним, найкращим своїм представникам, завдяки яким тільки й можливий поступ – технологічний, економічний, культурний.  

У провідних державах, на які прагне рівнятись Україна, всебічне сприяння науково-технічному прогресові та інноваціям посідає перші місця в переліку національних пріоритетів. Адже кошти, витрачені на нові знання, розробки та технології, не даремні: це – інвестиції в майбутнє, і тільки такими їх слід розглядати.

Часи ніколи не бувають простими, а виходи зі скрутних ситуацій – самозрозумілими. Але, якщо вірити ще одному прислів’ю, – а все моє життя доводить, що вірити йому варто, – «хто знання має, той мур пробиває». Мур невігластва, безвідповідальності, байдужості. Будьмо розумними, залишаймося людьми!

Миру всім нам, доброго здоров’я і щастя!

 

З глибокою повагою,
Президент Національної академії наук України
академік НАН України                                                                                                 Борис Патон