Політика

Нацбанк про інфляцію в Україні: які товари дорожчали в лютому 2025 року

Нацбанк про інфляцію в Україні: які товари дорожчали в лютому 2025 року

Національний банк України 11 березня 2025 року відзначив, що рівень інфляції в лютому цього року зріс до 13,4% у річному вимірі, а в місячному вимірі ціни піднялися на 0,8%. Це стало відомо з коментаря регулятора на основі даних Державної служби статистики.

Про це розповідає Трибуна

Динаміка споживчої інфляції

За словами НБУ, «Динаміка споживчої інфляції була близькою до траєкторії прогнозу Національного банку, опублікованого в Інфляційному звіті за січень 2025 року. Водночас базова інфляція і надалі перевищувала очікування через подальше зростання витрат бізнесу, зокрема на оплату праці».

Особливо швидко зросли ціни на сирі продукти, які піднялися на 13%. «Швидше дорожчали фрукти, деякі продукти тваринництва, борошно й крупи під впливом триваючих ефектів низьких минулорічних врожаїв. Ціни на свинину, курятину і цукор наближалися до цін країн ‒ торговельних партнерів на тлі стійкого експорту».

Зміни в ціновій політиці

Натомість подорожчання овочів «дещо сповільнилося» завдяки розширенню пропозиції через імпорт, новий тепличний врожай та зниження попиту на окремі позиції. Однак оброблені продовольчі товари подорожчали на 16,7% у річному вимірі. Регулятор пояснює цю динаміку подорожчанням продовольчої сировини та зростанням витрат підприємств на електроенергію, оплату праці й логістику.

«У результаті високими темпами дорожчали хліб і окремі хлібопродукти, олія, м’ясо та молокопродукти. Через зростання цін на світових ринках дорожчали окремі імпортні товари, зокрема сири, чай, кава й шоколад», – уточнює НБУ.

Ціни на непродовольчі товари зросли з незначним темпом до 4,4% рік до року, а вартість одягу та взуття «залишалася нижчою, ніж торік». Також незначно – до 14,3% рік до року – пришвидшилося зростання вартості послуг. Зокрема, подорожчали послуги з охорони здоров’я, транспортні послуги, зв’язок, відпочинок і культурні заходи.

Вартість підакцизної продукції зростала швидше через підвищення виробничих витрат та коригування цін внаслідок посилення заходів боротьби з тіньовою економікою. «У лютому зростання цін на пальне пришвидшилося порівняно з січнем, передусім унаслідок високих темпів збільшення вартості автогазу», – додає НБУ.

Незважаючи на це, голова НБУ Андрій Пишний спрогнозував, що інфляція буде зростати в найближчі місяці, але заходи регулятора сприятимуть її зниженню до цільового рівня в 5%. У січні інфляція також зросла до 12,9%. За оцінками НБУ, в лютому вона продовжила зростати, але такі тенденції виявилися очікуваними та відповідали прогнозу.