Головне

Центристські групи зберігають більшість у Європарламенті, але ультраправі мають здобутки – прогноз

Центристські групи зберігають більшість у Європарламенті, але ультраправі мають здобутки – прогноз

Перші оцінки, що надійшли після виборів до Європейського парламенту 9 червня, свідчать про те, що ультраправі матимуть успіхи за підсумками голосування, зокрема завдяки результатам у Франції й Німеччині. Проте, згідно з прогнозами, центристські групи зберегли більшість.

Правоцентристська Європейська народна партія (ЄНП) посідає перше місце зі 184 з 720 місць, за нею йдуть два її головні партнери – лівоцентристські соціалісти й демократи – 139 і центристська партія «Оновити Європу» – 80.

За ними йдуть два крайньоправі угруповання: Європейські консерватори й реформісти з 72 місцями, і менша партія «Ідентичність і демократія» – 58.

Очевидно, центристська коаліція, яка зараз формує Єврокомісію, збереже більшість, а кандидаткою на посаду голови Єврокомісії він ЄНП знову буде Урсула фон дер Ляєн.

Тим часом, успіхи ультраправих, які десятиліттями були на узбіччі політики в ЄС, можуть змінити баланс сил у Європарламенті, зокрема тепер вони можуть стати значним гравцем у різних сферах: починаючи від міграції до безпеки й клімату. При цьому багато що, однак, залежить від того, наскільки праві сили зможуть співпрацювати одна з одною: якщо, наприклад, щодо посилення міграційної політики між ними мало розбіжностей, то щодо підтримки України вони – значні.

У голосуванні, що проходило 6–9 червня у 27 країнах ЄС, мали право взяти участь близько 360 мільйонів виборців країн ЄС. Явка на виборах у більшості країн була вищою, ніж у 2019 році. Європарламент схвалює склад Єврокомісії (але він сам формується на підставі домовленостей країн-членів ЄС), а також загальноєвропейські законодавчі ініціативи.