Політика

У МОН пояснили, чи можуть студенти приватних вишів виїжджати за кордон

У МОН пояснили, чи можуть студенти приватних вишів виїжджати за кордон

На початку квітня уряд дозволив студентам-чоловікам, які навчаються в державних і комунальних вишах, виїжджати за кордон «для участі у програмах академічної мобільності».

У Міністерстві освіти та науки України у відповіді на запит hromadske відповіли, чому студентам приватних вишів не можна виїхати за кордон. У відомстві пояснили це нормами «Порядку реалізації права на академічну мобільність», передбаченими постановою Кабінету міністрів України №579.

Відповідно до схвалених норм, кажуть у МОН, освітні заклади, які беруть участь у програмах академічної мобільності, отримують фінансування для покриття своїх витрат із державного чи місцевого бюджетів.

«Зміни, внесені до Правил перетинання державного кордону, стосуються цієї категорії студентів, оскільки саме в такому разі, відповідно до законодавства, державні та комунальні заклади вищої освіти зможуть безоплатно забезпечити учасників академічної мобільності необхідними послугами», – зазначає відомство.

Відомство також наголосило, що «в Україні досі функціонують приватні заклади вищої освіти, яким призупинили ліцензії».

«Якби зміна до постанови стосувалася студентів таких закладів освіти, це могло б створити ризик для незаконного витоку за кордон задля уникнення мобілізації», – зазначили в МОН.

Раніше, 2 квітня, уряд ухвалив постанову, за якою студенти-чоловіки зможуть перетинати кордон під час воєнного стану за умов, якщо вони:

  • віком від 18 до 22 років, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації;
  • навчаються на денній формі в закладах вищої освіти України державної або комунальної форм власності й здобувають ступінь вищої освіти бакалавра (магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування);
  • є учасниками освітньої академічної мобільності;
  • їдуть на навчання до іноземних закладів освіти строком на 1 семестр.

Після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого було запроваджено воєнний стан і оголошено загальну мобілізацію. Більшості чоловіків віком від 18 до 60 років заборонено виїжджати за кордон.