Україна пояснила відсутність на газових консультаціях у Брюсселі
Консультації між Україною, Словаччиною та Європейською комісією, які були заплановані на 7 січня, зрештою скасували, хоча ініціатором зустрічі був Київ. Метою цих перемовин було обговорення питання експорту електроенергії з України. Це підтвердило Міністерство енергетики у відповіді на запитання від Радіо Свобода.
Про це розповідає Трибуна
У відомстві уточнили, що тема транзиту російського газу через територію України не входила до порядку денного обговорень.
«Україна ініціювала зустріч виключно для обговорення умов та наслідків можливого одностороннього припинення словацькою стороною поставок електроенергії в Україну. Питання транспортування російського газу не було на порядку денному цих консультацій», – сказано в коментарі.
Причини скасування консультацій
Міністерство енергетики пояснило, що консультації не відбулися через те, що Герман Галущенко, міністр енергетики України, залишився в країні для вирішення невідкладних питань. Йшлося про відновлення енергосистеми після атак з боку російської федерації.
Також Радіо Свобода звернулося до міністерства за роз’ясненням стосовно можливої участі України в новій робочій групі, створеній Словаччиною та Єврокомісією 9 січня в Брюсселі. Робоча група займатиметься питаннями, які виникають у зв’язку з припиненням Україною транзиту російського газу. Прем’єр Словаччини Роберт Фіцо вважає, що Україна також має долучитися до роботи групи.
Позиція Єврокомісії та Словаччини
Посол України в ЄС Всеволод Ченцов пояснив, що зустріч 9 січня відбулася виключно серед представників Єврокомісії та словацьких урядовців і стосувалася внутрішніх питань. Він також запевнив, що Україна підтримує контакти з Єврокомісією з ключових для неї питань.
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, після зустрічі з єврокомісаром з енергетики Деном Йоргенсеном 9 січня в Брюсселі, знову висловив намір обмежити експорт електроенергії в Україну. Радіо Свобода звернулося до Міністерства енергетики України за оцінкою впливу таких дій на енергосистему країни та Міністерства закордонних справ за коментарем щодо погроз Фіцо блокувати рішення ЄС, аналогічних до дій Угорщини.
Варто зазначити, що з 1 січня Україна зупинила транспортування російського газу через свою територію в інтересах національної безпеки. Словаччина та Австрія, основні європейські імпортери, вже забезпечили альтернативні постачання, хоча Фіцо прогнозував драматичні наслідки для ЄС. Він погрожував зупинити експорт електроенергії до України та скоротити допомогу українським біженцям, яких у Словаччині близько 130 тисяч.
Президент України Володимир Зеленський висловив припущення, що Роберт Фіцо, якого приймав у кремлі Володимир Путін, міг отримати завдання відкрити другий енергетичний фронт проти України.