Політика

Зеленський перерахував «основні труднощі» для проведення виборів під час війни

Зеленський перерахував «основні труднощі» для проведення виборів під час війни

Про це розповідає Трибуна

«Найбільшими складнощами» проведення виборів під час війни є безпекові питання щодо присутності спостерігачів, голосування військових, жителів тимчасово окупованих територій та українців за кордоном, а також фінансування кампанії, зазначив президент України Володимир Зеленський під час спільної пресконференції з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо.

«Ми (на переговорах у Канаді – ред.) навіть не порушували питання виборів, тому що сьогодні через безпеку воно не актуальне… Закон забороняє під час війни проводити ті чи інші вибори. Я готовий абсолютно. Безпека – складний елемент проведення виборів. Перша складність у тому, щоб вибори провели демократично і прозоро. Для цього потрібні незалежні спостерігачі з різних країн світу», – сказав президент.

За його словами, проблемним є питання, як голосувати людям, які перебувають на окупованих територіях.

Крім того, глава держави нагадав, що «мільйони українців перебувають за кордоном і поки ніхто не може знайти відповідь, як організувати їхнє голосування». Президент також відзначив, що «можуть бути окремі труднощі з волевиявленням військових, яких в Україні налічується мільйон».

«Як в окопах вони будуть голосувати? І як вони голосуватимуть навіть на дільницях біля лінії фронту? Це говорить про те, що все повинно бути в бомбосховищах, тому що ми знаємо Росію, вона розстріляє всіх людей, які прийдуть. І хто зі спостерігачів піде в окопи, готовий приїхати і там працювати?», – акцентував глава держави.

Він підкреслив, що стосовно військових «може бути найбільша несправедливість», оскільки «люди, які захищають права і свободи громадян, не будуть мати права і свободи, щоб проголосувати, це якийсь нонсенс».

Зеленський також звернув увагу на фінансування виборів.

«В Україні – і абсолютно справедливо, коли гроші сьогодні хоче парламент або уряд направити на той чи інший напрямок, окрім зброї, суспільство не готове це підтримувати. І не просто не готове – воно проти максимально, тому що йде війна», – зазначив він.

Президент додав, що «треба про це думати, працювати – якщо все вийде, можна проводити».

Наступні президентські та парламентські вибори мали б відбутися 2024 року, але під час воєнного стану вибори не проводяться.

23 серпня у Києві сенатор США від Республіканської партії США Ліндсі Грем заявив, що вибори в Україні наступного року мають відбутися, навіть в умовах війни. На його думку «вільні та чесні вибори, навіть під час нападу» на Україну, можуть продемонструвати, чи країна змінилась в питанні корупції.

У Міністерстві фінансів на запит Радіо Свобода раніше заявили, що через воєнний стан передбачати кошти в бюджеті на вибори-2024 році немає підстав.

Президент Володимир Зеленський раніше заявив, що для виборів у 2024 році в умовах, якщо війна продовжуватиметься, потрібні зміни до законодавства і додаткове фінансування.