Політика

Верховна Рада ратифікувала позику ЄС на 90 млрд євро

Верховна Рада ратифікувала позику ЄС на 90 млрд євро

Верховна Рада 28 травня ратифікувала угоду з Європейським Союзом про кредитну підтримку України в обсязі до 90 млрд євро.

Про це розповідає Трибуна

За відповідний законопроєкт проголосували 298 народних депутатів.

Ініційована президентом Володимиром Зеленським ініціатива дозволяє залучити фінансування від ЄС у 2026–2027 роках для покриття бюджетних потреб та підтримки стабільності економіки.

«Ці кошти будуть розподілені на покриття дефіциту держбюджету, забезпечення макроекономічної стабільності та посилення оборонно-промислового потенціалу», – коментує пресслужба парламенту.

Умови угоди

Закон обумовлює, що сторонами угоди виступають: Україна як позичальник, Національний банк як агент позичальника та Європейський Союз, представлений Європейською комісією, як кредитор. Документ формалізує механізм надання та обслуговування кредиту.

У Раді підкреслили, що основну суму боргу передбачено погашати виключно за рахунок репарацій від росія, тоді як відсоткові витрати мають покриватися за рахунок бюджету ЄС.

Політичний контекст і подальші кроки

Угоду визнано укладеною 27 травня 2026 року; вона спирається на меморандум про взаєморозуміння між Україною та ЄС від 20 травня. Попередні політичні перешкоди на шляху до фінансування були пов’язані з позиціями окремих членів ЄС.

23 квітня Рада ЄС одностайно затвердила зміни до багаторічного фінансового плану Євросоюзу, необхідні для виділення кредиту Україні у розмірі 90 млрд євро, а також погодила 20-й пакет санкцій; завершення відповідних письмових процедур, що тривали понад добу, було зафіксовано головуванням Кіпру в Раді ЄС.

Раніше остаточне схвалення кредиту гальмували позиції Угорщини та Словаччини.

Після ратифікації Володимир Зеленський заявив, що робота триває над тим, щоб перший транш із цього пакету підтримки став доступним уже у травні–червні.

Поділитись: