Політика

Конгрес США затвердив оборонний бюджет без продовження ленд-лізу для України

Конгрес США затвердив оборонний бюджет без продовження ленд-лізу для України

Палата представників США ухвалила закон про асигнування національної оборони на 2025 рік, але без продовження закону про ленд-ліз для України. Про це повідомила посол України в США Оксана Маркарова.

Про це розповідає Трибуна

«У цьому році законопроєкт NDAA, затверджений Сенатом, містив положення щодо продовження терміну дії Закону про ленд-ліз, і посольство активно адвокатувало його, однак законопроєкт, затверджений Палатою представників не містив такого положення. У консолідованому тексті законопроєкту відповідне положення не включено. Посольство продовжує вести активну роботу по збереженню цього механізму, який, зокрема передбачається у двопартійному та двопалатному законопроекті Stand with Ukraine Act», – написала вона у фейсбуці.

Основні положення щодо України

Згідно з ухваленим документом, статтею 1303 заборонено використання будь-яких коштів на діяльність, яка б могла призвести до визнання суверенітету росії над окупованими територіями України. Стаття 1534 доручає Міністру оборони США розглянути можливість створення центру з передового досвіду з розробки й вдосконалення систем озброєння на основі штучного інтелекту. Центр сприятиме співпраці Пентагону з іноземними партнерами, включаючи Україну, для визначення ефективних практик та стандартів.

Стаття 6411 передбачає, що директор національної розвідки, державний секретар і міністр фінансів мають подати до відповідних комітетів Конгресу звіт про фінансування російської федерації актів міжнародного тероризму. Хоча звіт є нетаємним, він може містити секретні додатки.

Історія ленд-лізу для України

У квітні 2022 року Сенат США одноголосно схвалив законопроєкт, що дозволяє президенту Джо Байдену запустити програму ленд-лізу для військової допомоги Україні. Востаннє таку програму США використовували під час Другої світової війни. Закон про ленд-ліз для України набув чинності у жовтні 2022 року.

Серед програм, за якими США надають військову допомогу Україні, – Ініціатива сприяння безпеці України (USAI), іноземне військове фінансування (FMF) та вилучення зброї з американських запасів (PDA). За даними Держдепу, з початку широкомасштабного вторгнення рф США надали Україні приблизно 61,4 мільярда доларів військової допомоги, з яких 31,7 мільярда доларів через програму PDA.