Головне

Міністри оборони НАТО скептично оцінили ініціативу Трампа щодо витрат

Міністри оборони НАТО скептично оцінили ініціативу Трампа щодо витрат

Міністри оборони країн-членів НАТО висловили сумніви щодо пропозиції обраного президента США Дональда Трампа, яка закликає до збільшення оборонних витрат країн Альянсу до 5% від їхнього ВВП. На засіданні у форматі «Рамштайн», яке відбулося 9 січня, було підкреслено, що важливіша не конкретна цифра, а здатність країн виконувати оборонні завдання.

Про це розповідає Трибуна

«Всі цифри і відсотки нам зараз взагалі не допомагають. 2% сильного ВВП можуть бути значними, а три з половиною відсотки слабкого ВВП – дуже малими», – заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.

Позиція міністрів оборони

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус зазначив, що 5% від ВВП для Німеччини означали б витрати на оборону в розмірі близько 40% федерального бюджету. Він підкреслив, що таке навантаження може бути непосильним для багатьох країн, тому важливіше дотримуватися визначених цілей спроможностей НАТО.

Міністр оборони Естонії Ханно Певкур акцентував увагу на тому, що Сполучені Штати мають спочатку продемонструвати власну готовність до таких витрат. Певкур підрахував, що збільшення витрат США на 2% підвищить їхні оборонні витрати з приблизно 850 мільярдів до 1,5 трильйона доларів.

Плани Латвії

Латвія, яка вже витрачає понад 3% свого ВВП на оборону, планує ще більше збільшити ці витрати. Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс заявив, що в 2024 році фінансування оборони складе 3,7% від ВВП, а в майбутньому країна готова досягти рівня в 4%.

Спрудс підкреслив, що такий рівень витрат відображає серйозність загроз сучасного світу, зазначивши, що в роки Холодної війни цей показник становив близько 4%.

Новий стандарт витрат на оборону в межах НАТО потребує згоди всіх 32 країн-членів. Станом на липень 2024 року, 23 країни Альянсу досягли цілі у 2% ВВП на оборону, зокрема Німеччина, Нідерланди, Норвегія та Туреччина зробили це вперше.

Трамп висунув свою пропозицію під час пресконференції 7 січня, підкреслюючи, що європейські союзники мають платити більше за військовий захист, який надають США. Зараз США витрачають на оборону 3,38% ВВП, що становить понад 60% від загального обсягу оборонних витрат НАТО.