Трамп закликав Україну швидко сісти за стіл переговорів
Президент США Дональд Трамп напередодні запланованих у Женеві тристоронніх переговорів із представниками України і росії висловив думку, що Києву варто якомога швидше повернутися до переговорного процесу. Українська делегація вже прибула до Женеви напередодні, а зустрічі заплановані на 17 і 18 лютого
Про це розповідає Трибуна
«Важливі переговори. Це буде дуже просто. Поки що Україні краще швидко сісти за стіл переговорів. Це все, що я вам можу сказати», – заявив президент США.
Підготовка до женевських переговорів
Увечері напередодні початку раунду до Женеви прибула українська делегація. Секретар Ради національної безпеки і оборони Рустем Умєров висловив сподівання «на конструктивну роботу і предметні зустрічі з безпекових і гуманітарних питань – задля просування до достойного і стійкого миру» та зазначив, що переговори мають дати поштовх для практичних кроків задля деескалації.
Попередні раунди та ключові теми розбіжностей
Раніше, 23–24 січня та 4–5 лютого, у Абу-Дабі відбувалися попередні переговори між представниками України і росії за посередництва США. Значного прориву сторони не досягли, натомість 5 лютого домовилися про обмін військовополоненими — перший такий обмін за останні п’ять місяців.
Спеціальний посланець президента США Стів Віткофф охарактеризував дискусії 4–5 лютого як «конструктивними й зосередженими на тому, як створити умови для міцного миру». Сенатор Марко Рубіо після розмов 4 лютого констатував скорочення числа відкритих питань між сторонами, але зауважив, що залишаються «найскладніші» теми, зокрема пов’язані з територіями.
Кремль підкреслює значення територіального питання у межах так званої «формули Анкориджа», хоча зміст цієї формули офіційно не розкривається. У публікаціях та коментарях, що циркулюють у медіапросторі, ідеться про те, що нібито йдеться про контроль росією частин Донбасу і заморожування решти лінії фронту, а російські посадовці апелюють до нібито домовленостей, які, за їхніми твердженнями, були досягнуті на саміті в Анкориджі в серпні 2025 року, хоча за підсумками того зібрання президенти не оголошували таких угод.
Президент України Володимир Зеленський, перебуваючи у Вільнюсі наприкінці січня, підтвердив, що позиція Києва щодо територіальної цілісності не змінилася, а компроміси мають бути прийнятні для всіх сторін. Він також зазначив, що двосторонні гарантії безпеки зі США готові «на 100%» і що Київ очікує на їх підписання. Щодо можливих територіальних рішень президент наголошував, що вони мають вирішуватися народом України «у форматі виборів чи у форматі референдуму»