ЄС підтримує Україну та Молдову, засуджує дії влади Грузії
Лідери Європейського Союзу планують під час саміту, запланованого на 19 грудня, підтвердити свою підтримку Україні, наголосивши на важливості принципу, за яким жодна ініціатива щодо України не може бути реалізована без її участі. Цей намір висвітлений у проєкті документа, з яким ознайомилося Радіо Свобода.
Про це розповідає Трибуна
Європейські лідери також високо оцінюють президентські вибори в Молдові, яка отримала статус кандидата на вступ до ЄС, і запевняють у продовженні співпраці з цією країною. Проте вони висловлюють “серйозну стурбованість” через останні події в Грузії, де влада жорстоко придушила антиурядові протести.
«Європейська рада високо оцінює владу Республіки Молдова за успішне проведення президентських виборів і референдуму щодо закріплення в конституції вступу до ЄС», – зазначається в тексті, автори якого також критикують «гібридні спроби підірвати демократичні інститути країни».
Проблеми в Грузії
Прозахідна президентка Молдови Мая Санду перемогла на президентських виборах, де її суперником був проросійський Олександр Стояногло. На цих виборах, які супроводжувалися звинуваченнями в російському втручанні та шахрайстві, Молдова також провела референдум, що підтвердив її наміри щодо тіснішої інтеграції з Європейським Союзом. Тим часом у Грузії, де партія “Грузинська мрія” ухвалила рішення зупинити процес вступу країни до ЄС до 2018 року, відбуваються жорстокі розгони протестувальників.
Європейська рада засуджує насильство проти мирних демонстрантів у Грузії, вимагаючи від влади цієї країни поважати право на свободу зібрань та утримуватися від насильства. Усі випадки насильства мають бути розслідувані, а винні – покарані.
Рішучість підтримувати Україну
Щодо України, в документі йдеться про рішуче засудження агресивної війни росії проти країни. ЄС підтверджує свою готовність надавати Україні політичну, фінансову, економічну, гуманітарну, військову та дипломатичну підтримку, доки це буде необхідно. “росія не має перемогти”, – наголошується в проєкті резолюції.
Президент України Володимир Зеленський закликав ЄС та НАТО пришвидшити процес вступу Києва до обох організацій, підкреслюючи, що це сприятиме збереженню суверенітету України в умовах повномасштабного вторгнення росії.