Економіка

ЄС зберігає можливість конфіскації заморожених російських активів

ЄС зберігає можливість конфіскації заморожених російських активів

Лідери країн Європейського Союзу не мають наміру відмовлятися від можливості конфіскації заморожених російських активів, незважаючи на інформацію, що з’явилася в деяких засобах масової інформації щодо цього питання. Відповідну позицію підтверджує підсумкова декларація саміту, в якій зазначено, що «російські активи повинні залишатися замороженими доти, доки росія не припинить свою агресивну війну проти України і не компенсує їй шкоду, завдану цією війною».

Про це розповідає Трибуна

Дипломатичні дискусії щодо санкцій

Як зазначив один з дипломатів у кулуарах саміту, який не має права на офіційні коментарі, це формулювання було розроблене у відповідь на дискусії щодо можливого скасування чи послаблення західних санкцій проти росії під час мирних переговорів. Також виникає побоювання, що Угорщина може заблокувати продовження санкцій, які стосуються активів.

«Ці активи будуть надзвичайно важливі під час мирних переговорів. Не тих, які відбуваються зараз, бо це попередні переговори щодо можливого припинення вогню. Я говорю про справжні мирні переговори, коли, сподіваюся, росія сяде за стіл з Україною, і де росії доведеться зіткнутися з тим фактом, що їм потрібно відшкодувати вартість відбудови тощо. І в цей момент активи можуть служити своєрідною гарантією», – пояснив інший дипломат.

Перспективи санкцій та їх наслідки

Важливо зберігати можливість використання цих активів під час переговорів, оскільки їх відсутність у критичний момент може стати значним недоліком для України. Санкції, що стосуються заморожених російських активів, мають продовжуватися за згодою всіх 27 країн-членів ЄС кожні пів року. Однак в Брюсселі існують побоювання щодо потенційного блокування продовження санкцій Угорщиною влітку.

Раніше видання Financial Times повідомляло про плани розробки альтернативних рішень, що дозволять уникнути розмороження російських активів у разі блокування Угорщиною. Зокрема, розглядається можливість використання указу, прийнятого під час Другої світової війни, який надає королю Бельгії право блокувати ці активи.

Також в рамках візиту президента України Володимира Зеленського до Брюсселя 6 березня відбулася зустріч із королем Бельгії, на якій обговорювалися питання участі Бельгії в процесі підготовки до закінчення війни.

На сьогодні в Європі заморожено близько 300 мільярдів доларів суверенних російських активів, з яких приблизно 190 мільярдів євро зберігається у міжнародному депозитарії Euroclear у Бельгії.