Європа у 2024 році імпортувала рекордний обсяг ЗПГ з росії
Протягом 2024 року європейські країни отримали 17,8 мільйона тонн російського зрідженого природного газу (ЗПГ), що на два мільйони тонн більше, ніж у попередньому році. Це повідомляє видання The Guardian з посиланням на дані аналітиків Rystad Energy.
Про це розповідає Трибуна
Рекордні обсяги імпорту російського ЗПГ
Збільшення постачань дозволило росії обігнати Катар і зайняти друге місце серед постачальників ЗПГ до Європи після США. Про це заявив аналітик Ян-Ерік Фенріх, відзначивши, що обсяги зрідженого газу з росії не лише зросли, а й досягли рекордних значень. Частина цього газу, за його словами, може бути перепродана іншим країнам.
Центр дослідження енергетики та чистого повітря (CREA) наводить аналогічні дані, повідомляючи, що обсяги російського ЗПГ, які надійшли до Європи у 2024 році, склали 17,5 мільйона тонн. Аналітики CREA пов’язують зростання імпорту з низькою вартістю російського газу: «За умов відсутності санкцій щодо цього товару компанії діють у власних інтересах та закуповують дедалі більші обсяги газу у найдешевшого постачальника».
Санкції ЄС та їх вплив
У червні 2024 року Євросоюз ухвалив 14-й пакет санкцій проти росії, який вводить заборону на перевалку російського ЗПГ через європейські порти: з судна на судно, з судна на берег, а також операції з перевантаження газу на території ЄС. Ці санкції не стосуються прямого імпорту ЗПГ до Євросоюзу, від якого залежать деякі європейські країни.
Минулого року Україна відмовилася продовжувати угоду з рф щодо транзиту газу трубопроводами, через які газ отримували Молдова, Словаччина та Австрія. Міністерство енергетики України називає це рішення «історичною подією», зазначаючи, що «росія втрачає ринки, вона зазнаватиме фінансових втрат», — заявив очільник відомства Герман Галущенко.
«Росія втрачає ринки, вона зазнаватиме фінансових втрат», — заявив Герман Галущенко.
За словами Фенріха, у 2024 році постачання зрідженого газу на суднах з росії до європейських портів склали майже половину обсягів постачання російського газу трубопроводами до Європи та Туреччини.