Зеленський у Брюсселі: саміт ЄС і допомога Україні під питанням
У Брюсселі готуються до прибуття президента України Володимира Зеленського, який візьме участь у саміті лідерів Європейського Союзу 19 грудня. Центральними темами обговорення стануть питання Грузії, Сирії, Близького Сходу, а також ситуація в Україні.
Про це розповідає Трибуна
Володимир Зеленський планує поділитися з європейськими колегами своїм баченням ситуації на фронті та її розвитку. Як повідомив чиновник ЄС, обмін думками з Зеленським планується, після чого лідери обговорять отриману інформацію між собою. Він підкреслив, що ЄС має надавати посилену військову підтримку Україні й забезпечувати її енергетичну безпеку, щоб підготувати її до будь-яких можливих сценаріїв.
«Ми зараз у критичній точці. ЄС має надавати і наполягати на військовій підтримці для України, забезпеченні її енергетичної безпеки, повному виконанні санкцій (проти Росії – ред.). ЄС має діяти у плані допомоги Україні, щоб вона була в найсильнішій позиції незалежно від того, що може статися: переговори чи продовження війни», – зазначив посадовець у розмові з журналістами.
Фінансова підтримка і можливе заміщення США
Європейський Союз зобов’язався продовжувати підтримку України у 2025 році, зокрема, завдяки кредиту на понад 18 мільярдів євро та програмі Ukraine Facility на 12,5 мільярда євро. Водночас постає питання про те, чи зможе ЄС замінити допомогу США, якщо адміністрація Дональда Трампа вирішить її припинити. Чиновник ЄС зазначив, що говорити про це зарано, але ця тема обов’язково буде обговорена на саміті.
Країни ЄС готуються обговорити можливі кроки для самостійної підтримки України, якщо це стане необхідним. Лідери ЄС намагаються знайти рішення, яке допоможе консолідувати політичну волю на підтримку України в умовах війни.
Зміцнення позицій України
Очікується, що Антоніу Кошта, президент Євроради, зосереджуватиметься на посиленні політичної волі країн ЄС для підтримки України. Це включає фінансову, військову та безпекову підтримку, а також санкції, які мають завадити росії продовжувати війну. Важливим етапом стане вислуховування думки Володимира Зеленського про те, що на його думку, важливо для ефективної підтримки України.
Зеленський прибуде до Брюсселя на запрошення генерального секретаря НАТО, а Марк Рютте, прем’єр-міністр Нідерландів, збирає лідерів кількох країн на вечерю для обговорення можливих форматів завершення війни та миротворчої місії для моніторингу режиму припинення вогню.