ISW: Кремль звинувачує Україну в ударах по енергетиці для маніпуляцій

Російські офіційні представники продовжують використовувати домовленості про припинення атак на енергетичну інфраструктуру як інструмент пропаганди. Це робиться для того, щоб неправдиво представити Україну, а не росію, як державу, що ухиляється від конструктивного діалогу. Таку думку висловили аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).
Про це розповідає Трибуна
Маніпуляції Кремля
Зокрема, аналітики звернули увагу на заяви речника Кремля Дмитра Пєскова, який 13 квітня зазначив, що Україна «або не може, або не хоче» виконувати умови мораторію на енергетичні удари. Також представлялися бездоказові заяви представника МЗС росії Олексія Поліщука, який стверджував, що українські війська нібито порушили мораторій понад 60 разів.
У звіті ISW наголошується: «Російські офіційні особи, схоже, використовують як зброю розпливчасті умови припинення вогню і користуються відсутністю незалежних механізмів моніторингу, щоб заповнити інформаційний простір необґрунтованими заявами про нібито порушення Україною режиму припинення вогню».
Необхідність моніторингу
На думку аналітиків, будь-яке майбутнє загальне припинення вогню або мирна угода повинні включати надійні механізми моніторингу, враховуючи маніпуляції Кремля. У звіті зазначається, що «російські офіційні особи можуть спробувати заповнити інформаційний простір необґрунтованими заявами про порушення Україною режиму припинення вогню в майбутньому».
Також підкреслюється, що незрозуміло, чи погодяться російські представники на значущі механізми моніторингу, враховуючи їх постійну відмову від можливості розгортання європейського миротворчого контингенту в Україні. «Постійна відмова Кремля погодитися з пропозиціями США і Європи щодо створення миротворчих сил в Україні підкреслює незмінне небажання Кремля прийняти будь-які механізми моніторингу», – зазначили в ISW.
Віцепрезидент США Джей Ді Венс 29 березня заявив, що Україні та росії «вдалося досягнути припинення ударів» по енергетичній інфраструктурі, незважаючи на нещодавні атаки на українські об’єкти. 25 березня у Кремлі стверджували, що мораторій на удари по енергосистемі нібито діє протягом 30 днів, починаючи з 18 березня 2025 року, проте у разі його порушення одна зі сторін має право вважати себе вільною від зобов’язань щодо його дотримання.
Дмитро Пєсков заявив, що росія може вийти з мораторію на обстріл об’єктів енергетики, оскільки його нібито порушує Україна. У Генштабі ЗСУ підкреслили, що Сили оборони дотримуються умов енергетичного перемир’я, а «інформаційні ресурси противника продукують фейки».